Definiție pentru ŢĂRIGRĂDEÁN în română:

ŢĂRIGRĂDEÁN

adjectiv & substantiv masculinFeminine

Definiție pentru ŢARIGRĂDEÁN în română:

ŢARIGRĂDEÁN

adjectivPlural ţarigrădeni, Feminine and Plural -e

învechit
  • 1

    învechit Care aparţine Ţarigradului, privitor la Ţarigrad, originar din Ţarigrad.

Origine

Ţarigrad (n. pr.) + suf. -ean.

Utilizare

Var.: ţărigrădeán, -ă adj., s.m.

substantiv masculinFeminine -Ă, Plural ţarigrădeni, Feminine and Plural -e

învechit
  • 1

    învechit Locuitor al Ţarigradului.

Utilizare

Var.: ţărigrădeán, -ă adj., s.m.